Whitsunday Sailing Club Easter Off-Beach Regatta

Series Scores

Updated:  6/04/2010

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)
Series Results [Mixed Class YS] for Division 2 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Class Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   Corsair 356 Well Lay'd Bruce OneThong Robyn Carter Whitsunday Sailing C 5.0 1.0 1.0 [2.0] 1.0 1.0 1.0
2   125 3044 Teena Tilley Pain Sue Smith Townsville Sailing C 11.0 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 [3.0]
3   Corsair 682 Kimbo 2 Roger Stewart Ollie Annear Whitsunday Sailing C 12.0 3.0 3.0 [3.0] 2.0 2.0 2.0
4   Corsair 469 Starboard Bow Rick Norder Thomas X Whitsunday Sailing C 22.0 5.0C 5.0C 4.0 [5.0F] 4.0 4.0

Series Results [Mixed Class YS] for Division 3 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Class Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   505 8894 Black Boat David Morris Paul Mitchell Whitsunday Sailing C 5.0 1.0 1.0 1.0 [3.0] 1.0 1.0
2   Nacra16Sq 217 Islandive.com Mike Keyte   Whitsunday Sailing C 9.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 [4.0F]
3   505 8338 Pink Bits Dave Harrison John McLean Port Denison Sailing 22.0 5.0C 5.0C 5.0C 2.0 5.0S [5.0L]
4   505 7514 Free Surface FX Jaymie Worrell Shane Smith Cairns Yacht Club 24.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0F [5.0S] 4.0F

Series Results [Mixed Class YS] for Division 4 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Class Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   Sabot 6302 Island Magic Dan Townsend   Whitsunday Sailing C 6.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 [4.0]
2   Sabot 6285 Wahoo Kayla Evans   Whitsunday Sailing C 12.0 3.0 3.0 [5.0] 3.0 2.0 1.0
3 1.0S Bic 2829 The Penetrator Angus MacGregor   Tinaroo Sailing Club 20.0 8.0 2.0 1.0 [11.0] 4.0 5.0
4   Sabot 6296 Nut on a Tiller Jarod Evans   Whitsunday Sailing C 20.0 5.0 4.0 4.0 [7.0] 5.0 2.0
5   Sabot 6275 Hound Dog Jess McMullen   Whitsunday Sailing C 22.5 2.0 5.5 [12.0] 2.0 6.0 7.0
6   Bic 2827 Whatever Emily Wiltshire   Tinaroo Sailing Club 27.5 7.0 5.5 6.0 [8.0] 3.0 6.0
7   Sabot 3888 Fire 6 Ty Stephenson   Mackay Yacht Club 31.0 6.0 8.0 3.0 6.0 [9.0] 8.0
8   Optimist AUS400 Missee Lee Eva Lorenz   Whitsunday Sailing C 34.0 4.0 7.0 11.0 4.0 8.0 [12.0]
9   Sabot 6284 Madness Ben Osbourne   Mackay Yacht Club 41.0 11.0 9.0 9.0 9.0 [11.0] 3.0
10   Bic 2716 En Pointe Elyna Overland   Tinaroo Sailing Club 51.0 9.0 11.0 8.0 12.0 [13.0] 11.0
11   Sabot 1401 Robin Hood Dane X   Whitsunday Sailing C 52.0 10.0 12.0 10.0 5.0 15.0 [25.0L]
12   Sabot 6280 Croc Jordan Dodge   Cairns Yacht Club 62.0 [17.0F] 13.0 7.0 10.0 16.0 16.0
13   Sabot 6249 Mission Impossible Tori Stephenson   Mackay Yacht Club 73.0 17.0F 14.0 13.0 [25.0S] 12.0 17.0
14   X3Fun 5 X3 #5 Harry Stirling Robyn Dean Port Denison Sailing 80.0 17.0F 10.0 15.0 25.0S [25.0F] 13.0
15   X3Fun 7 MYC 2 Thomas Stephenson I Stephenson Mackay Yacht Club 91.0 25.0C 25.0C 25.0C [25.0S] 7.0 9.0
16   SabotJnr(2up) 6274 Kiffer Brendan Hoffman Lachlan X Whitsunday Sailing C 93.0 25.0C 25.0C 18.0F [25.0S] 10.0 15.0
17   Sabot 6216 Trouble-Maker Jack Turnbull   Mackay Yacht Club 96.0 17.0S 25.0C 16.0 [25.0F] 14.0 24.0F
18   Sabot Q565 Out of Ashes Lucy Osborne   Mackay Yacht Club 103.0 25.0C 25.0C 25.0C [25.0S] 18.0 10.0
19   X3Fun 6 Levani Ben Sammels   Whitsunday Sailing C 106.0 25.0C 25.0C 25.0C [25.0S] 17.0 14.0
20   Optimist 734 Boat With No Name Hamish Swain   Whitsunday Sailing C 107.0 17.0S 16.0F 25.0C 25.0S [25.0F] 24.0F
21   Bic 3271 Just Bic┴us Darcy Cant   Tinaroo Sailing Club 113.0 25.0C 25.0C 14.0 25.0S [25.0S] 24.0F
22   X3Fun MYC MYC Grey Sophie Osborne   Mackay Yacht Club 118.0 25.0C 25.0C 25.0C 25.0S [25.0F] 18.0
23   X3Fun 9 Charisma Luke Spencer Scott Wallace Whitsunday Sailing C 124.0 25.0C 25.0C 25.0C 25.0S [25.0S] 24.0F
23   Bic 3735 Psycho Frog Tom Hick-Ledez   Tinaroo Sailing Club 124.0 25.0C 25.0C 25.0C 25.0S [25.0S] 24.0S

Series Results [Mixed Class YS] for Division 5 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Class Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   Tasar 2536 Tortle Peter MacGregor Aiden MacGregor Tinaroo Sailing Club 7.5 3.0 1.0 1.5 [4.0] 1.0 1.0
2   Tasar 2799 Synergy Jamie Jochheim Leith Mitchell Whitsunday Sailing C 9.5 1.0 4.0 1.5 1.0 2.0 [4.0]
3   Tasar 2606 High in the Bite Scott Cant Michael Overland Tinaroo Sailing Club 13.0 [4.0] 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0
4   Tasar 2558 Redline Kieran Mouldey Dane Mouldey Tinaroo Sailing Club 14.0 2.0 3.0 [7.0] 2.0 4.0 3.0
5   Tasar 2885 Iceberg Luke Mairs Isabelle Diebold Whitsunday Sailing C 29.0 8.0 7.0 4.0 [16.0F] 5.0 5.0
6   Tasar 2134 Beebop Greg Heath Judy Heath Mission Beach Sailin 32.0 6.0 6.0 5.0 8.0 [8.0] 7.0
7   Tasar 2462 Chemistry Ross McMullen Jane McMullen Whitsunday Sailing C 34.0 9.0 5.0 6.0 6.0 [9.0] 8.0
8   Tasar 2886 On Ice Bill Mairs Jenny Mairs Whitsunday Sailing C 35.0 5.0 [11.0] 10.0 5.0 6.0 9.0
9   Tasar 765 The Blunt End Alex Kostin Mike Spillman Townsville Sailing C 41.0 [12.0] 9.0 9.0 7.0 10.0 6.0
10   Tasar 2065 Spindrift Guy Chester Jack Chester Tinaroo Sailing Club 47.0 11.0 10.0 8.0 11.0 7.0 [16.0L]
11   Tasar 2870 MG Michael Bayer Gail Bayer Bundaberg Sailing Cl 50.0 10.0 8.0 [13.0] 10.0 12.0 10.0
12   Tasar 2452 Icon Anthony Spillman Alison Ryan Townsville Sailing C 54.0 7.0 13.0 12.0 [13.0] 11.0 11.0
13   Tasar 1861 Chain Reaction Ben Ledez Louisa Hick Townsville Sailing C 57.0 13.0 12.0 11.0 9.0 [13.0] 12.0
14   Tasar 1797 Gold Rush Daniel Scott Inka Luhrs Whitsunday Sailing C 69.0 15.0 15.0 [15.0] 12.0 14.0 13.0
15   Tasar 1785 Felicity Jane Rick Haywood Anne Clark Bundaberg Sailing Cl 71.0 14.0 14.0 14.0 [16.0F] 15.0 14.0

Back to Series Race List  |  Close Window

Results by :TopYacht Software