Whitsunday Sailing Club Easter Off-Beach Regatta

Results for Race 5

Updated:  6/04/2010

Division 2 Mixed Class YS results Start : 13:33:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 356 Well Lay'd Whitsunday Sailing Club 32:28 119.5 27:10 Bruce OneThong Robyn Carter Eric Forster Corsair 1.0 14:05:28 1  
2 3044 Teena Townsville Sailing Club 33:37 123.0 27:20 Tilley Pain Sue Smith 125 2.0 14:06:37 2  
3 682 Kimbo 2 Whitsunday Sailing Club 33:45 119.5 28:15 Roger Stewart Ollie Annear Corsair 3.0 14:06:45 3  
DNC 469 Starboard Bow Whitsunday Sailing Club   119.5   Rick Norder Thomas X Corsair 5.0     DNC

Division 3 Mixed Class YS results Start : 13:33:00 1 nm beat
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 8894 Black Boat Whitsunday Sailing Club 32:02 97.0 33:01 David Morris Paul Mitchell 505 1.0 14:05:02 1  
2 217 Islandive.com Whitsunday Sailing Club 32:27 79.5 40:49 Mike Keyte Nacra16Sq 2.0 14:05:27 2  
DNC 7514 Free Surface FX Cairns Yacht Club   97.0   Jaymie Worrell Shane Smith 505 5.0     DNC
DNC 8338 Pink Bits Port Denison Sailing Club   97.0   Dave Harrison John McLean 505 5.0     DNC

Division 4 Mixed Class YS results Start : 13:27:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 6302 Island Magic Whitsunday Sailing Club 28:19 160.5 17:39 Dan Townsend Sabot 1.0 13:55:19 2  
2 2829 The Penetrator Tinaroo Sailing Club 27:20 148.0 18:28 Angus MacGregor Bic 2.0 13:54:20 1  
3 6285 Wahoo Whitsunday Sailing Club 30:29 160.5 19:00 Kayla Evans Sabot 3.0 13:57:29 4  
4 6296 Nut on a Tiller Whitsunday Sailing Club 30:47 160.5 19:11 Jarod Evans Sabot 4.0 13:57:47 5  
5 2827 Whatever Tinaroo Sailing Club 28:51 148.0 19:30 Emily Wiltshire Bic 5.5 13:55:51 3  
5 6275 Hound Dog Whitsunday Sailing Club 31:17 160.5 19:30 Jess McMullen Sabot 5.5 13:58:17 6  
7 AUS400 Missee Lee Whitsunday Sailing Club 32:47 164.0 19:59 Eva Lorenz Optimist 7.0 13:59:47 7  
8 3888 Fire 6 Mackay Yacht Club 33:44 160.5 21:01 Ty Stephenson Sabot 8.0 14:00:44 9  
9 6284 Madness Mackay Yacht Club 34:08 160.5 21:16 Ben Osbourne Sabot 9.0 14:01:08 10  
10 5 X3 #5 Port Denison Sailing Club 32:48 147.0 22:19 Harry Stirling Robyn Dean X3Fun 10.0 13:59:48 8  
11 2716 En Pointe Tinaroo Sailing Club 34:17 148.0 23:10 Elyna Overland Bic 11.0 14:01:17 11  
12 1401 Robin Hood Whitsunday Sailing Club 37:32 160.5 23:23 Dane X Sabot 12.0 14:04:32 12  
13 6280 Croc Cairns Yacht Club 41:30 160.5 25:51 Jordan Dodge Sabot 13.0 14:08:30 13  
14 6249 Mission Impossible Mackay Yacht Club 42:42 160.5 26:36 Tori Stephenson Sabot 14.0 14:09:42 14  
DNF 734 Boat With No Name Whitsunday Sailing Club   164.0   Hamish Swain Optimist 16.0     DNF
DNC 6 Levani Whitsunday Sailing Club   147.0   Ben Sammels X3Fun 25.0     DNC
DNC 7 MYC 2 Mackay Yacht Club   147.0   Thomas Stephenson I Stephenson X3Fun 25.0     DNC
DNC 9 Charisma Whitsunday Sailing Club   147.0   Luke Spencer Scott Wallace X3Fun 25.0     DNC
DNC 3271 Just Bic┴us Tinaroo Sailing Club   148.0   Darcy Cant Bic 25.0     DNC
DNC 3735 Psycho Frog Tinaroo Sailing Club   148.0   Tom Hick-Ledez Bic 25.0     DNC
DNC 6216 Trouble-Maker Mackay Yacht Club   160.5   Jack Turnbull Sabot 25.0     DNC
DNC 6274 Kiffer Whitsunday Sailing Club   167.0   Brendan Hoffman Lachlan X SabotJnr(2up) 25.0     DNC
DNC MYC MYC Grey Mackay Yacht Club   147.0   Sophie Osborne X3Fun 25.0     DNC
DNC Q565 Out of Ashes Mackay Yacht Club   160.5   Lucy Osborne Sabot 25.0     DNC

Division 5 Mixed Class YS results Start : 13:21:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd YS YS Cor d T Skipper CREW CREW. Class Score Fin Tim ETOrd DidNot
1 2536 Tortle Tinaroo Sailing Club 39:24 107.5 36:39 Peter MacGregor Aiden MacGregor Tasar 1.0 14:00:24 1  
2 2606 High in the Bite Tinaroo Sailing Club 40:05 107.5 37:17 Scott Cant Michael Overland Tasar 2.0 14:01:05 2  
3 2558 Redline Tinaroo Sailing Club 40:25 107.5 37:36 Kieran Mouldey Dane Mouldey Tasar 3.0 14:01:25 3  
4 2799 Synergy Whitsunday Sailing Club 40:36 107.5 37:46 Jamie Jochheim Leith Mitchell Tasar 4.0 14:01:36 4  
5 2462 Chemistry Whitsunday Sailing Club 41:11 107.5 38:19 Ross McMullen Jane McMullen Tasar 5.0 14:02:11 5  
6 2134 Beebop Mission Beach Sailing Club 41:29 107.5 38:35 Greg Heath Judy Heath Tasar 6.0 14:02:29 6  
7 2885 Iceberg Whitsunday Sailing Club 41:31 107.5 38:37 Luke Mairs Isabelle Diebold Tasar 7.0 14:02:31 7  
8 2870 MG Bundaberg Sailing Club 41:56 107.5 39:00 Michael Bayer Gail Bayer Tasar 8.0 14:02:56 8  
9 765 The Blunt End Townsville Sailing Club 41:57 107.5 39:01 Alex Kostin Mike Spillman Tasar 9.0 14:02:57 9  
10 2065 Spindrift Tinaroo Sailing Club 42:31 107.5 39:33 Guy Chester Jack Chester Tasar 10.0 14:03:31 10  
11 2886 On Ice Whitsunday Sailing Club 43:01 107.5 40:01 Bill Mairs Jenny Mairs Tasar 11.0 14:04:01 11  
12 1861 Chain Reaction Townsville Sailing Club 43:28 107.5 40:26 Ben Ledez Louisa Hick Tasar 12.0 14:04:28 12  
13 2452 Icon Townsville Sailing Club 44:02 107.5 40:58 Anthony Spillman Alison Ryan Tasar 13.0 14:05:02 13  
14 1785 Felicity Jane Bundaberg Sailing Club 44:29 107.5 41:23 Rick Haywood Anne Clark Tasar 14.0 14:05:29 14  
15 1797 Gold Rush Whitsunday Sailing Club 46:07 107.5 42:54 Daniel Scott Inka Luhrs Tasar 15.0 14:07:07 15  

Back to Series Race List  |  Close Window

Results by :TopYacht Software